تبلیغات
گروه آموزشی اقتصاد شهرستان سرپل ذهاب - نقد کتاب اقتصاد رشته ادبیات وعلوم انسانی بهمن ماه 89

بسمه تعالی

نقد وبررسی کتاب اقتصاد دوم متوسطه رشته ادبیات وعلوم انسانی جهت ارائه به گروه اقتصاد استان کرمانشاه   

ضمن تشکر از سرگروه محترم اقتصاد استان خانم سیاه بررسی خود را از کتاب اقتصاد  به این ترتیب به عرض می رساند :

1-ارائه روش مطالعه علمی در صفحات 8و9به شیوه ای پراکنده بیان شده واز انسجام لازم برخوردار نیست واغلب برای دانش آموزان گنگ وغیر قابل فهم است واگر مرحله به مرحله ارائه می گردید (1-مشاهده پدیده های اقتصادی 2-جمع آوری اطلاعات 3-دسته بندی اطلاعات 4-کشف روابط علت ومعلول در مسائل اقتصادی  5-نظریه 6-ارزیابی 7-رد یا قبول نظریه )درک آن برای دانش آموزان بهتر ومفید تر بود .

2-درمورد هزینه فرصت می توان تعریف  ساده وقابل درک تری را به کار برد .

(در یک دنیای دو کالایی اگر بخواهیم از یک کالا بیشتر داشته باشیم باید از کالای دیگری کمتر داشته باشیم ،کالایی که از دست می دهیم هزینه فرصت کالایی است که به دست می آوریم )ودراین  رابطه می توان مثالهای جذاب تری را ارائه داد مثلا بین به مدرسه آمدن دانش آموزان ورفتن به یک مراسم عروسی ،دانش آموزی که به مراسم عروسی می رود از آمدن به مدرسه محروم می شود ودر نهایت این را به منابع وامکانات  تعمیم دهیم .

3-تعداد تمرین هاومساله ها درمباحث محاسباتی از جمله تولید ناخالص ،خالص ومحاسبه ی مالیات مشاغل کافی نمی باشد و برای درک وفهم وتسلط دانش آموزان به این مطالب می توان فعالیت های بیشتری اختصاص داد .

4-در فصل بورس اگر نحوه ی خرید سهام دربازار بورس اوراق بهادار به مبحث اضافه شود برای کاربردی کردن مطالب بسیار ارزشمند می باشد .

5-بیماریهای اقتصادی از قبیل تورم وانواع آن وبیکاری و...در یک فصل به طور جداگانه گنجانده شوند ،بهتر ومفید تر خواهد بود

6-فصل 1 از بخش 4(توسعه اقتصادی )و فصل 3بخش 4(دولت وتوسعه )با هم ادغام وبه یک فصل تبدیل شوند.

7-دیدگاه طرفداران اقتصاد آزاد در دوفصل مطرح شده وبهتر است تجمیع شود (صفحات 104و62)

8- مفهوم محاسبه به قیمت جاری وقیمت ثابت معمولا درطی سالهای گذشته جزءسؤالهای کنکور بوده وبهتر است نمونه سؤال آن در پرسش های پایانی گنجانده شود .

9-درک وفهم روش های کاهش وافزایش حجم پول در گردش برای دانش آموزان بسیار سخت بوده وبهتر آنست که راجع به این مطالب درمتن  بیشتر صحبت شود .

درپایان لازم است این نکته را اضافه کنم که معمولا رشته های علوم تجربی وریاضی در تحصیلات عالیه اقتصاد موفق تر هستندبنابر -این اگر این درس برای این رشته ها نیز در نظر گرفته شود بهتر وبرای جامعه مفید تر خواهد بود .

سرگروه اقتصاد شهرستان سرپل ذهاب         احمد راستین             بهمن ماه 89


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر